SEZNAMTE SE S ČÍNSKÝMI TURISTY

Adaptujte se, nebo z toho nic nebude

NEPOCHOPITELNÝ RŮST PŘÍJMŮ

Analýza Boston Consulting Group "Klíče do království" uvádí: "Naše studie ukazuje, že příjmy městského obyvatelstva se budou navyšovat během dalších 10 let. Očekáváme dvakrát vyšší jednorázové příjmy v nejméně 600 oblastech napříč Čínou mezi lety 2010-2020."

V roce 2020 bude čínská střední třída dvakrát početnější, vyšší střední třída vzroste čtyřnásobně . Více než 130 milionů městských obyvatel bude součástí střední, nebo vyšší střední třídy.

Po dlouhé době, kdy Čína bohatla se dostáváme do bodu, kdy se velká část populace posouvá do skutečné střední třídy. Jejich příjmy jsou dostatečně vysoké, aby si mohli dovolit utrácet na spotřebním zboží a cestování.

Urban household annual income
Urban disposable annual income
Urban Middle and Affluent Class Population 2010Chinese travelers
Urban Middle and Affluent Class Population 2020

JEDINÝ ZPŮSOB JAK ZAUJMOUT SAMOSTATNÉ TURISTY: ONLINE

Boston Consulting Group také uvádí: "K dosažení 70% čínské střední a vyšší střední třídy bylo v roce 2005 potřeba mít zastoupení na 70 místech. V roce 2020 bude potřeba mít zastoupení na 400 místech.

Jinými slovy: Reálný příjem roste všude v Číně, nejenom v nejvýznamějších městech. Tím vzniká mnoho nových příležitostí pro zahraniční společnosti - ale skutečnost je taková, že jen velmi malé procento z nich je schopné oslovit dostatečný počet potencionálních zákazníků skrz tradiční obchodní vazby, cestovní agentury, atd.

S nástupem on-line marketingu má však dnes každý možnost oslovit velké množství potencionálních klientů.

630 MILIONOVÁ STŘEDNÍ TŘÍDA KLIENTŮ

Čínská společnost se mění ve všech směrech - trend z velké části způsobený růstem městské střední třídy, která už je je početnější než celé obyvatelstvo USA.

Fakta: Pouze 4% z městských domácností bylo tvořeno střední třídou. V roce 2022 se očekává nárůst na 630 mil. Obyvatel ve střední třídě, což by znamenalo 75% všech městských domácností a 45% celkové čínské populace.

Tyto změny pochopitelně mají dopad na chování konzumentů a návyk na rozmanitost nabídek, stejně jako kvalitu produktů a služeb - navíc se čínský zákazník stává více individuálním a sofistikovaným.

Stejné trendy dnes proměňují turismus - od dříve známého levného a masového cestování v agenturách směrem k individuální a na míru připravené nabídce. 

Emerging middle class around the world
Chinese travelers

ČÍNSKÁ STŘEDNÍ TŘÍDA

  • Čína je druhým největším trhem pro digitální kamery na světě, hned za USA. V Číně se nakupuje více než v Japonsku, Jižní Koreji a Singapuru dohromady.

  • Čína je největší trh na světě pro notebooky.

  • Číňané si extrémně rychle zvykají na nákup nových produktů. Prodej aviváže v Číně roste o 20% každoročně během posledních 8 let, předstihuje i německý trh

  • Čínští konzumenti mění svoje návyky s extrémní rychlostí. V roce 1999, když Starbucks otevřel v Číně svojí první pobočku, bylo známé, že číňané kávu nepijí - je pro ně moc hořká. Dnes je v Číně více než 1 500 Starbucks poboček, předplněných čínskými zákazníky - a všichni pijí kávu.

  • Dokonce i produkty jako je máslo, sýr a mléko - dřívé naprosto neznámé a nezajímavé pro čínské konzumenty - se postupně stávají klasickou součástí čínské kuchyně.

PROČ NA TOM ZÁLEŽÍ

Dnes již nedává moc smysl generalizovat informace o čínských turistech jako o homogenní skupině, kterou je možné definovat v pár grafech.

Stále žasneme nad reporty a analýzami, které tvrdí, že ukazují relevantní informace o "novodobých čínských turistech" a přitom nabízí jen bezcenné a obecné informace jako: Věk 60% čínských turistů se pohybuje mezi 25 - 45 a 80% z nich má průměrný příjem 10 000 euro nebo více". Jiště - ale není už čas na trochu jiný druh dat?

Faktem je, že čínský turismus právě prochází zásadní změnou - stejně tak jako se posledních 15 let mění čínský spotřebitelský trh. Nejlepší rada je řídit se selským rozumem, sledovat aktuální trendy a hlavně nezůstávat zaseklý v minulosti.

Expenditures on outbound tourism

SKUPINOVÝ TURISMUS

Jak čínští turisté získali špatnou pověst?

První generace čínských turistů byla obecně známá malým zájmem o zdejší kulturu a památky. Číňané sami sebe popisovali takto: "V autobusech spíme! Když vystoupíme, začínáme fotit." Tento přístup ještě více posilovaly masové cestovní agentury,které dali přednost zajetým přístupům bez ochoty nabízet kvalitnější produkty za lepších podmínek.

Díky tomuto přístupu se k čínským turistům často přistupuje jako k druhořadým zákazníkům. Jenže časy se mění, Čína se stává bohatší zemí, střední třída rychle roste a čínští turisté jsou stále sofistikovanější a náročnější. Platí to zejména pro ty, kteří cestují jinam než do Asie, protože právě ti si chtějí rozšířit obzory a zažit "bohatší " kulturu. Stejně tak chtějí čím dál více cestovat bez toho, aby byli obklopení skupinami dalších čínských turistů.

VÝCHODNÍ EVROPA JE IN

Klasický přístup "vytáhnout z turistů peníze a pak se jich rychle zbavit" čínské turisty unavuje a uráží. Všude po Evropě se k nim často přistupuje podobně - bez inspirace, bez řádného uvítání a unikátních zážitků.

Stále více obchodů, hotelů - dokonce zemí - si uvědomuje, že dnešní čínští turisté očekávají, že se s nimi bude zacházet stejně jako s ostatními zákazníky.

Tyto trendy posilují turismus ve východní Evropě, kde nejenomže není tolik čínských turistů, ale také je snadnější najít příjemnou a uvítací prostředí v rozumném cenovém rozmezí.

Statistics
Europe

OPRAVDU TO NENÍ SLOŽITÉ

Funguje to takto: Pokud postavíte vaše podnikání na masovém turismu s hromadnými zájezdy, dosáhnete toho nižšího dna turistického trhu.

Pokud se však zaměříte na rychle rostoucí segment turismu, ve kterém turisté hledají kvalitu a unikátní zkušenost, získáte také vděčné a unikátní klienty.

V Shanghai Jungle pomáháme novodobým čínským turistům jedinečné zážitky z cest - stejně tak pomáháme městům, hotelům, obchodům a restauracím tyto turisty zaujmout.

The new Chinese tourist is no different from the rest of us:
They crave authenticity and a great travel experience - and they are willing to pay for it, but not too much.
Our mission is to help them travel beyond expectations.